سند باکس گوگل

بعد از اینکه سایت کسب‌وکارتان را طراحی کردید، اولین قدم برای دیده شدن در نتایج، بهبود سئو است. سئو یا همان بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو نقش مهمی در نمایش خدمات سایت و محصولات‌تان دارد. اما از طرف دیگر موتور جستجوی گوگل اهمیت زیادی به مخاطبین می‌دهد. بنابراین الگوریتم‌ها و قوانین سختگیرانه‌ای برای سئوسازی و نمایش در نتایج دارد. سندباکس گوگل هم یکی از همین موارد است‌.

سندباکس گوگل چطور کار می‌کند؟

زمانی که سایتی را در دامنه‌ی جدید و با نامی نو راه‌اندازی می‌کنید، در سندباکس گوگل قرار می‌گیرد. این اصلاحی است که متخصصان سئوسازی به آن داده‌اند. در حقیقت گوگل، سایت جدید را تا مدتی مجازات می‌کند تا در رتبه‌بندی‌های موتور جستجو نمایش داده نشود. همینطور رتبه آن را برای کلمات کلیدی اصلی پایین می‌آورد. این موضوع نشان دهنده اهمیت سن دامنه برای طراحی و سئو سایت است.

البته تفاوت کمی بین دامنه‌های شش ماهه و یک ساله وجود دارد. اما پس از طراحی سایت کسب‌وکارتان باید مطمئن شوید که حداقل پس از دو ماه، می‌توانید در نتایج ظاهر شوید. خوب است که در ابتدا صفحه اصلی و خوشامدگویی سایت‌تان را معرفی کنید، تا ماه‌های بعد (که توسعه سایت را تمام کردید) بتوانید رتبه‌بندی شوید.

اثر سندباکس گوگل در سئو سایت بین یک تا شش ماه (یا کمی بیشتر) طول می‌کشد. تاثیرات منفی برای رتبه‌بندی و سئوسازی در چند ماه اول بسیار قوی است. زمانی که دامنه‌تان شش ماهه شد، سندباکس تاثیرش کمتر می‌شود.

شاید با خودتان بگویید که گوگل مخالف سایت‌های جدید است که چنین مجازاتی را در نظر گرفته، اما یادتان باشد که این مجازات فقط مربوط به دامنه‌های جدید است (نه سایت‌های تازه‌کار).  هدف سندباکس گوگل مبارزه با سئو کلاه سیاه مثل گرفتن بک‌لینک از سایت‌های جعلی برای رتبه‌بندی است.  بنابراین با عقب نگه داشتن سایت‌های جدید از رتبه‌بندی، تلاش می‌کند تا سایت‌های بی‌کیفیت نتوانند در نتایج اولیه گوگل دیده شوند. گوگل برای بررسی این موضوع  نیاز به بازه زمانی چند ماهه دارد. متناسب با نوع و ویژگی‌های سایت این بازه می‌تواند حدود 2 تا 9 ماه طول بکشد.